Zeszły tydzień (9-13 czerwca 2025 r.) stanowił „Tydzień dostępności”, organizowany przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. W jego ramach, Izba zaprosiła radców prawnych oraz aplikantów radcowskich do udziału w debacie „Nowe obowiązki dostępności w sektorze prywatnym – rewolucja czy ewolucja?” – wydarzenia organizowanego w ramach „Tygodnia dostępności”.
Od 28 czerwca 2025 r. w Polsce zacznie obowiązywać ustawa z 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, czyli tzw. „Polski Akt o Dostępności”. Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa unijną dyrektywę znaną jako Europejski Akt o Dostępności (EAA).
W nawiązaniu do wchodzących w życie zmian Izba warszawska zaprosiła swoich członków do udziału w „Tygodniu dostępności”. W ramach tego wydarzenia 10 czerwca br. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym OIRP w Warszawie przy ul. Żytniej 15 odbyła się debata „Nowe obowiązki dostępności w sektorze prywatnym – rewolucja czy ewolucja?”.
Spotkanie otworzyła Dziekan Rady OIRP w Warszawie, r. pr. Anna Sękowska witając wszystkich przybyłych i podkreślając istotność tematu debaty.
W dyskusji wzięły udział zaproszone ekspertki: dr Monika Wiszyńska-Rakowska, Pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Osób z Niepełnosprawnościami, dr Monika Zima-Parjaszewska, Prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Danuta Głowacka-Mazur, Zastępca Dyrektora Biura Ministra i Koordynatorka ds. dostępności w Ministerstwie Sprawiedliwości. Moderatorką wydarzenia była r. pr. Magdalena Bartosiewicz, Przewodnicząca Komisji Zagranicznej i Praw Człowieka Rady OIRP w Warszawie.
Podczas debaty omawiane były nie tylko planowane zmiany prawne, ale również zagadnienia kluczowe przy ich wprowadzaniu. Była mowa o tym, aby nie zatrzymywać się wyłącznie na sprawach, których wymaga od nas ustawa, ale planować kolejne kroki ustawodawcze. Uczestniczki spotkania podkreślały istotność zapewniania dostępności przez podmioty prywatne, szczególnie przedsiębiorców oraz ważność konsultowania przygotowywanych rozwiązań tak, aby nie skupiać się tylko na jednym rodzaju niepełnosprawności, ale na zapewnieniu pełnej dostępności. Wskazywały wyzwania w zapewnieniu dostępności, takie, jak: zwiększenie dostępności obiektów, w których pracujemy czy użyteczności stron www i serwisów internetowych – przeszkód, które należy pokonać w dążeniu do społeczeństwa, w którym każda osoba, niezależnie od tego czy wymaga wsparcie czy nie, mogła w pełni korzystać ze swoich praw i w pełni się realizować.
– To niezwykle istotne spotkanie, bo otwiera radców prawnych i radczynie prawne na temat dostępności, która jest prawem człowieka zagwarantowanym w wielu aktach prawa międzynarodowego i krajowego. A przecież zgodnie z tymi obowiązującymi przepisami muszą taką dostępność zapewnić swoim klientom. – podkreśliła jedna z prelegentek, dr Monika Zima-Parjaszewska, Prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Dzisiejsza debata uświadamia nam, jak ważne dla wielu osób jest prawo dostępności architektonicznej i cyfrowej, ale także informacyjno-komunikacyjnej. Mówimy tu o dostępności dokumentów i procedur dla osób z niepełnosprawnością intelektualną np. w kontaktach sądowych. Zaangażowanie radców prawnych i radczyń prawnych w tę tematykę to ogromne możliwości dla środowiska prawniczego, zarówno w aspekcie otwarcia się na nowe tematy, jak i na nowych klientów. To również szansa dla osób ze szczególnymi potrzebami i potrzebującymi wsparcia na zniesienie barier, na jakie natykają się m.in. w sądzie.
Także w ramach „Tygodnia dostępności”, 12 czerwca 2025 r., Izba warszawska zaprosiła radców prawnych, którzy chcą świadczyć usługi profesjonalnie i odpowiedzialnie niezależnie od barier, z jakimi mierzą się ich klienci, na szkolenie online, realizowane na platformie e-learningowej EAR, pt. „Kompleksowa obsługa klienta ze szczególnymi potrzebami”. Jego uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się jak skutecznie i zgodnie z prawem wspierać klientów niewidomych, głuchych, a także tych z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową lub w kryzysie psychicznym. Zajęcia poprowadził Maciej Augustyniak, który od 17 lat zajmuje się kwestiami dostępności i równych praw.