Izba warszawska w Copa Mundial de Juristas 2017

W dniach 14–18 czerwca 2017 roku drużyna OIRP Warszawa wzięła udział w międzynarodowym turnieju piłki nożnej zawodów prawniczych Copa Mundial de Juristas 2017, który odbył się w miejscowości Luso w słonecznej Portugalii.

W turnieju Copa Mundial de Juristas 2017 nazywanym „pucharem świata prawników”  wystąpiło 12 drużyn między innymi z Portugalii, Hiszpanii oraz Brazylii.

Wszystkie ekipy zostały zakwaterowane w malowniczo położnym Grande Hotel de Luso – na jednym ze wzgórz, wśród których usytuowane jest miasteczko Luso, słynące z termalnych źródeł oraz produkcji wody mineralnej o tej samej nazwie.

Drużyny rozlosowano do trzech grup – po cztery drużyny każda. Do fazy pucharowej miały awansować dwie pierwsze drużyny z każdej grupy oraz dwie z trzecich miejsc z najlepszym bilansem punktów. Drużyna OIRP Warszawa trafiła do grupy A wraz z Lex Porto (Porto, Portugalia), Cavalo de Troia (Brasilia, Brazylia) oraz ICA Oviedo (Oviedo, Hiszpania).

Zmagania w fazie grupowej nasz drużyna trenowana i kierowana przez Mariusza Modelskiego, rozpoczęła od starcia z ICA Oviedo. Spokojny początek meczu miał na celu wzajemne „wybadanie” przeciwników. Po kilkunastu minutach uwidoczniła się przewaga drużyny warszawskiej, co zaowocowało kilkoma groźnymi sytuacjami w polu karnym Hiszpanów, ale nie przełożyło się na zdobycie bramki. Kiedy wydawało się, że drużyny zejdą na przerwę przy stanie zero do zera, błąd w defensywie drużyny z Warszawy popełniony w ostatniej minucie pierwszej połowy spotkania spowodował, że tzw. „bramkę do szatni” zdobyło Oviedo. Niespodziewany obrót sytuacji  i OIRP Warszawa wyszła na boisko z ofensywnym nastawieniem oraz kilkoma nowymi zawodnikami. Od początku drugiej połowy nasza drużyna przeprowadzała „huraganowe ataki” na bramkę drużyny z Hiszpanii. Do remisu doprowadził Kacper Bardan, który dopadł do „bezpańskiej piłki” w okolicach pola karnego przeciwników, minął jednego z rywali i mocnym strzałem z lewej nogi pokonał bramkarza ICA Oviedo. Niespełna kilka minut później Michał Orzechowski świetnie dośrodkował z lewej strony pola karnego prosto na głowę Kacpra Bardana, który uderzył tuż pod poprzeczkę. Bramkarz drużyny z Oviedo wykazał się jednak niesamowitym refleksem i w ostatniej chwili zbił futbolówkę prosto przed siebie. Ta spadła z powrotem pod nogi Kacpra, który upadając uderzył ja ponownie do bramki, jednak piłka znów została „sparowana” do boku przez bramkarza. Na szczęście świetnym „timingiem” wykazał się Paweł Długoborski, który dopadł jako pierwszy do odbitej przez bramkarza piłki i wyprowadził nas na prowadzenie. Kolejne minuty również były popisem świetnej gry drużyny Mariusza Modelskiego, jednak żaden z groźnych strzałów radców nie znalazł drogi do bramki drużyny z Oviedo. W ostatnich minutach staraliśmy się utrzymać korzystny wynik. Kiedy wydawało się, że upragnione trzy punkty są już pewne ICA Oviedo wyprowadziło ostatni atak na bramkę warszawiaków. Rozpaczliwe dośrodkowanie z rzutu wolnego jednego z zawodników z Oviedo zostało wybite głową przez naszego obrońcę pod nogi nadbiegającego pomocnika drużyny z Oviedo, który mocnym strzałem doprowadził do remisu. Tym samym obie drużyny rozpoczęły turniej od podziału punktów i były zmuszone szukać zwycięstwa w kolejnych meczach grupowych.

Drugi mecz fazy grupowej OIRP Warszawa rozgrywała tego samego dnia po południu. Tym razem przeciwnikiem była drużyna Lex Porto. Morderczy upał (prawie 40 stopni) oraz trudy pierwszego spotkania dały o sobie znać już na początku meczu i po kilkunastu minutach drużyna z Warszawy przegrywała z Portugalczykami zero do dwóch. Pomimo poprawy gry i prób strzelenia kontaktowej bramki drużyna Lex Porto ponownie znalazła drogę do bramki OIRP Warszawa. Pierwsza połowa zakończyła się wysokim prowadzeniem drużyny z Porto – trzy do zera. Podrażniona takim obrotem spraw drużyna OIRP Warszawa rzuciła się do odrabiania strat od początku drugiej połowy. Bardzo ofensywna gra radców z Warszawy spowodowała, że spotkanie stało się niezwykle widowiskowe, a sytuacje bramkowe pojawiały się raz pod jedną, a raz pod drugą bramką. OIRP Warszawa strzeliła na początku drugiej połowy meczu za sprawą Dariusza Wółkiewicza, który wykorzystał zawahanie w szeregach obronnych Portugalczyków po dośrodkowaniu Michała Orzechowskiego z lewej strony boiska i sprytnym strzałem ze „szpica” umieścił piłkę pod poprzeczką bramki Portugalczyków. Kolejne minuty przyniosły groźne sytuacje bramkowe z obu stron, jednak kolejny raz bramkę zdobyła drużyna z Warszawy. Do stanu trzy do dwóch doprowadził kapitan drużyny Mariusz Modelski, który zdobył bramkę po pięknej koronkowej akcji całej drużyny. Po ataku lewą stroną boiska Kacper Bardan dośrodkował piłkę w pole karne pod nogi Miłosza Borowieckiego, który odegrał ją do nadbiegającego w pole karne Mariusza Modelskiego. Kapitan OIRP Warszawa kolejny raz odegrał piłkę do tyłu do Jacka Tkaczyka, po którego strzale piłka znalazła się w polu karnym obok nadbiegającego Dariusza Wółkiewicza. Środkowy Napastnik OIRP Warszawa zgrał futbolówkę klatką piersiową wzdłuż bramki pod nogi Miłosza Borowieckiego, który dostrzegł kątem oka lepiej ustawionego Mariusza Modelskiego i zagrał do niego piłkę. Kapitanowi OIRP Warszawa nie pozostawało nic innego jak skierować futbolówkę do pustej bramki kompletnie zdezorientowanej drużyny Lex Porto. Pomimo oszołomienia drużyny z Portugalii i rosnącej przewagi OIRP Warszawa na więcej bramek dla radców zabrakło już czasu. Mecz skończył się porażką OIRP Warszawa trzy do dwóch.

Wyniki drużyny z Warszawy z pierwszego dnia zmagań w fazie grupowej oznaczały, że do awansu OIRP Warszawa do dalszej fazy gier konieczne było zwycięstwo w ostatnim meczu grupowym. Przeciwnikiem drużyny radców była drużyna Cavalo de Troia z Brazylii, bardzo mocna ekipa, która ma na swoim koncie liczne sukcesy w turniejach zawodów prawniczych, miedzy innymi, zwycięstwo w Mundiadvocat w 2016 roku. Pierwsza połowa meczu stała na nieprzeciętnie wysokim poziomie taktycznym. Drużyna z Warszawy była świetnie ustawiona w obronie i nie pozwoliła Brazylijczykom na stworzenie żadnej dogodnej sytuacji, jednocześnie czekając na sprzyjającą okazję do ataku ze swojej strony. Druga część zaczęła się jednak od błędu w obronie OIRP Warszawa i drużyna z Warszawy trzeci raz w turnieju znalazła się w trudnym położeniu, przegrywając zero do jednego. Nie załamała się jednak i przez całą drugą polowe starała się wyrównać stan meczu. Udało się to dopiero w końcówce drugiej połowy spotkania. Kacper Bardan przejął piłkę na prawej stronie boiska, minął dryblingiem jednego z rywali i uderzeniem zza pola karnego wrzucił piłkę „za kołnierz” bramkarza Brazylijczyków. Mecz zakończył się wynikiem jeden do jednego, co dało nam czwarte miejsce w grupie z dorobkiem 2 punktów oraz bilansem bramkowym pięć bramek strzelonych oraz sześć straconych.

Czwarte miejsce w grupie spowodowało, że na zakończenie turnieju drużynie OIRP Warszawa pozostał do rozegrania ostatni mecz – o dziewiąte miejsce. Przeciwnikiem była kolejna drużyna z Hiszpanii, tym razem z Kantabrii. Zaczęliśmy mecz w ofensywnym ustawieniu 4-3-3 i od początku stworzyliśmy sobie kilka sytuacji do strzelenia bramki. W najlepszej okazji pod koniec pierwszej połowy znalazł się Dariusz Wółkiewicz, który będąc sam na sam z bramkarzem nie zdołał jednak ominąć strzałem bramkarza z Kantabrii i pierwsza połowa skończyła się bezbramkowym remisem.  W drugiej połowie w drużynie OIRP Warszawa widać było trudy turnieju oraz brak Krzyśka Wróbla, Łukasza Bańkowskiego, którzy doznali urazów w poprzednich meczach. Na domiar złego, na początku drugiej połowy spotkania fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego w samo okienko bramki bronionej przez Michała Streckera popisał się jeden z Hiszpanów i wyprowadził drużynę z Kantabrii na prowadzenie. W efekcie trudnej sytuacji kadrowej oraz narastającego zmęczenia w drużynie z Warszawy Hiszpanom udało się zdobyć kolejne trzy bramki w końcówce drugiej połowy spotkania i mecz zakończył się efektownym zwycięstwem Kantabryjczyków aż cztery do zera.

Pomimo niesatysfakcjonującego rezultatu w Copa Mundial de Juristas 2017 drużyna OIRP Warszawa wykonała kolejny istotny krok w swoim rozwoju zdobywając cenne międzynarodowe doświadczenie, które powinno zaprocentować w następnych imprezach sportowych.

W najbliższej przyszłości drużyna OIRP Warszawa po krótkiej wakacyjnej przerwie przystąpi do zmagań w Pucharze Polski, w którym pierwsze mecze odbędą się w połowie sierpnia, zaś od początku września wznowi rozgrywki Warszawska Liga Oldbojów, w której nasza drużyna gra już od ponad roku.

W turnieju Copa Mundial De Juristas drużyna Izby warszawskiej zagrała w składzie:

Michał Strecker (Br), Piotr Aleksiejuk (Obr), Łukasz Bańkowski (Obr), Marcin Kluś (Obr), Sławomir Kujawa (Obr), Jacek Tkaczyk (Obr), Krzysztof Wróbel (Obr), Mirosław Bielak (Pom), Miłosz Borowiecki (Pom), Paweł Długoborski (Pom), Michał Giera (Pom), Piotr Maziarek (Pom), Mariusz Modelski (Pom, Kpt), Tomasz Niewiadomski (Pom), Michał Orzechowski (Pom), Kacper Bardan (Nap), Dariusz Wółkiewicz (Nap).