Komisja Doskonalenia Zawodowego Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zaprasza radców prawnych do udziału w szkoleniu, które odbędzie się w formie stacjonarnej w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym w siedzibie OIRP w Warszawie przy ul. Żytniej 15 lok. 16 w dniu 29.10.2024 r. godz. 9:30-15:00.
Adresatem szkolenia są przede wszystkim profesjonaliści świadczący usługi na rzecz przedsiębiorców, spółek prawa handlowego oraz innych podmiotów gospodarczych o charakterze rodzinnym, a także osoby zainteresowane tematyką firm rodzinnych, sukcesji i fundacji rodzinnej. W ramach szkolenia zostanie zaprezentowana tematyka związana z firmami rodzinnymi (ich charakterystyka, zalety oraz wyzwania z jakimi się mierzą). Przedstawione zostaną różne „narzędzia” prawne i nieprawne pozwalające zaplanować oraz implementować projekty sukcesji. Przede wszystkim zostanie przedstawiona i szczegółowo omówiona innowacyjna, w polskiej rzeczywistości prawnej, instytucja fundacji rodzinnej. Dzięki szkoleniu, uczestnicy zaznajomią się z funkcjonowaniem polskich firm rodzinnych, poznają różnego rodzaju instytucje prawne pozwalające na zabezpieczenie ciągłości i trwałości przedsiębiorstw rodzinnych, w szczególności fundację rodzinną.
Piotr Aleksiejuk – radca prawny, Partner Zarządzający kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy, Prezes Stowarzyszenia Sukcesja Firm Rodzinnych, od ponad dekady doradza polskim firmom rodzinnym, w szczególności we wdrażaniu i nadzorowaniu projektów sukcesji. Uczestnik prac legislacyjnych nad ustawą o fundacji rodzinnej. Autor cyklicznych artykułów poświęconych fundacji rodzinnej wydawanych przez Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Puls Biznesu i Prawo.pl oraz pierwszego w Polsce przewodnika o fundacji rodzinnej wydanego wspólnie z Dziennik Gazetą Prawną i Infor. Prywatnie mąż oraz ojciec trzech córek, reprezentant kadry narodowej RP w triathlonie, uczestnik Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata na dystansie Ironman.
Program szkolenia:
9:00-9:30 Rejestracja uczestników
9:30-11:00 Sesja I
Przedsiębiorczość rodzinna w Polsce
- ogólna charakterystyka w porównaniu z firmami zagranicznymi,
- przyczyny deficytu firm rodzinnych w Polsce,
Sukcesja w polskich firmach
- na czym polega sukcesja,
- sukcesja w polskich realiach,
- przyczyny niekontrolowanej sukcesji,
Instrumenty prawne i inne pozwalające zabezpieczyć firmę rodzinną przed niekontrolowaną sukcesją
- testamenty,
- odpowiednia forma prawna przedsiębiorstwa,
- odpowiednio skonstruowana umowa spółki,
- konstytucja rodzinna,
11:00-11:15 przerwa kawowa
11:15-13:00 Sesja II
- Fundacja rodzinna – remedium na wyzwania polskich firm rodzinnych – analiza na przykładzie wybranego stanu faktycznego,
- Dlaczego fundacja rodzinna – korzyści z wdrożenia fundacji rodzinnej,
Przygotowanie się do założenia fundacji rodzinnej:
- na co zwrócić uwagę,
- jakie decyzje należy podjąć,
- checklista decyzyjna
- Fundator i beneficjent– charakterystyka najważniejszych podmiotów, które powołują fundację rodzinną oraz dla których jest powołana fundacja rodzinna
Majątek i działalność fundacji rodzinne:
- mienie w jakie można wyposażyć fundacje rodziną
- jaka działalność jest preferowana przez ustawę – omówienie przykładów z wydanych interpretacji podatkowych i wyroków WSA.
- Statut fundacji rodzinnej – co musi a co powinno znaleźć się w statucie
Organy fundacji rodzinnej – charakterystyka poszczególnych organów – wzajemne funkcjonowanie, warianty funkcjonowania organów w sytuacji śmierci fundatora/fundatorów, różnice /podobieństwa do funkcjonowania organów w ramach spółek kapitałowych:
- Zarząd,
- Zgromadzenie Beneficjentów,
- Rada Nadzorcza.
13:00-13:30 lunch
13:30-15:00 Sesja III
- Prawo spadkowe a fundacja rodzinna – zamiany w ramach instrumentów prawa spadkowego (np. zachowek) które zostały wprowadzone w związku z instytucją fundacji rodzinnej do Kodeksu cywilnego oraz ich wpływ na firmy rodzinne
- Podatki w fundacji rodzinnej – opodatkowanie fundacji rodzinnej na podstawie cyklu życia fundacji rodzinnej
- Fundacja rodzinna z perspektywy organów podatkowych i sądów – kluczowe interpretacje podatkowe, orzecznictwo oraz ich wpływ na praktykę
- Fundacja rodzinna z perspektywy ponad roku funkcjonowania – przedstawienie oceny praktyki, co należy pochwalić, co należy usprawnić i zmienić, wyzwania z jakimi mierzą się fundatorzy powołując do życia fundację rodzinną
Liczba punktów przyznawanych w zakresie obowiązku doskonalenia radców prawnych: 13 pkt.
Poziom średniozaawansowany – uczestnicy znają w podstawowym zakresie przepisy prawa oraz instytucje prawne, które omawiane będą podczas szkolenia i mieli możliwość, w podstawowym zakresie, wykorzystywać posiadaną wiedzę w swojej praktyce zawodowej; nie znają orzecznictwa sądowego w obszarze przedmiotowym szkolenia. Szkolenie umożliwi jego uczestnikom poszerzenie posiadanej wiedzy, w tym również w zakresie orzecznictwa sądowego.
O zakwalifikowaniu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń jednak pierwszeństwo udziału w szkoleniu przysługuje radcom prawnym i aplikantom radcowskim.
Pozostałe osoby będą mogły uczestniczyć w szkoleniu pod warunkiem dostępności miejsc.
Opłata za uczestnictwo w szkoleniu wynosi:
290,-zł netto* – dla radców prawnych i aplikantów z OIRP w Warszawie
490,-zł netto* – dla radców prawnych i aplikantów spoza OIRP w Warszawie
599,-zł netto* – dla pozostałych uczestników
*– jeżeli uczestnikiem szkolenia jest osoba nie wpisana na listę radców prawnych OIRP – usługa jest opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%.
– jeżeli uczestnikiem szkolenia jest radca prawny wpisany na listę OIRP – usługa podlega zwolnieniu z podatku VAT.
Zgłoszenia dokonują Państwo poprzez zapis elektroniczny dostępny na stronie www.oirpwarszawa.pl w zakładce „Doskonalenie zawodowe”/Najnowsze szkolenia OIRP w Warszawie lub bezpośrednio pod adresem: https://szkolenia.oirpwarszawa.pl/
W powyższej zakładce znajdą Państwo również program szkolenia.
Zgłoszenie uznane jest za skuteczne, jeśli:
1) zostanie złożone poprzez formularz elektroniczny zamieszczony na stronie https://szkolenia.oirpwarszawa.pl/ (zielony przycisk „zarejestruj się”)
2) załączona jest do niego kopia przelewu o wymaganym tytule wpłaty.
3) w przypadku podmiotów korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeśli zostanie załączone podpisane oświadczenie o finansowaniu ze środków publicznych.
Wymagany tytuł wpłaty: imię i nazwisko oraz data szkolenia 29.10.2024 r.
Nr rachunku bankowego: Santander Bank Polska S.A.
nr: 58 1910 1048 2788 0250 0267 0005
Rezygnacja z udziału w szkoleniu (potwierdzona na piśmie) jest możliwa najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. Rezygnacja późniejsza, ale nie później niż 7 dni przed szkoleniem powoduje konieczność wpłaty 15% kosztów udziału tytułem kosztów organizacyjnych. Rezygnacja po tym terminie, bez względu na jej przyczynę, powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału.
Organizator zastrzega sobie prawo zamknięcia listy uczestników w momencie wyczerpania miejsc.
W przypadku zaistnienia wyjątkowych lub nadzwyczajnych okoliczności możliwe są zmiany terminu, programu szkolenia jak również prowadzącego szkolenie. W takich sytuacjach odpowiednie informacje opublikowane zostaną na stronie www.oirpwarszawa.pl
Informacji o szkoleniu udzielają:
Marta Gardzińska pod numerem telefonu 22 862 41 69 wew. 162,
e-mail: gardzinska.m@oirpwarszawa.pl
Aleksandra Pietrasik pod numerem telefonu 22 862 41 69 wew. 116,
e-mail: pietrasik.a@oirpwarszawa.pl